GÖNÜLLÜLERİMİZ

Gönüllü ol, hem kendine hem topluma değer kat!

Yeni deneyimler yaşamaya ve paylaşmaya varım diyorsan, haydi gel bize katıl!

Gönüllü olarak çalışmalarımıza destek vermek istiyorsan ilk yapman gereken gönüllü olmak istediğin çalışma alanını seçmektir. Burada yer alan farklı gönüllülük alanlarını inceleyip, kendin için en uygun olana karar verebilirsin. Gönüllülükte küçük, büyük iş yoktur. Yeşil Çember’e yapacağın her türlü katkı bizler için değerlidir.

Aşağıda sunduğumuz alanlara bakarak gönüllü olmak istediğin konuya karar verdikten sonra gonullu@yesilcember.eu adresine müracaat edebilirsin. En kısa zamanda seçtiğin alanda deneyimli bir gönüllü eşliğinde aktif olmaya başlayabilirsin. Eğer Çevre Elçisi olmak istiyorsan, eğitim için detayları Gönüllü Çevre Elçisi bölümünde bulabilirsin.

1) Tanıtım Gönüllüsü
2) Eylem Gönüllüsü

3) Çevirmen Gönüllüsü

4) Sanat Gönüllüsü

5) Araştırma Gönüllüsü

6) Proje Geliştirme Gönüllüsü

7) Eğitim Gönüllüsü

8) Gönüllü Çevre Elçisi

1) Tanıtım Gönüllüsü

Yeşil Çember’in geniş kitlelere ulaşması için en etkili yöntem yüz yüze iletişim çalışmalarıdır. Tüm toplumu ilgilendiren konuları daha çok insana anlatabilmek için festivallerde, şenliklerde, pazar yerlerinde ve daha pek çok etkinlikte stantlar yapıyoruz, ör. 23 Nisan Festivali. Bu kapsamda sen de yer alabilir, daha çok insanın bilgilenmesine destek olabilirsin.

2) Eylem Gönüllüsü
Yeşil Çember’in organize ettiği ve katıldığı eylemlerin her aşamasında tüm gönüllülerin desteği ve katılımı çok önemlidir. Bu eylemlere kimi zaman kamu vicdanını harekete geçirmek kimi zaman bizzat doğa katliamını engellemek için katılıyoruz, ör. nükleer enerjiye karşı eylemler. Yaratıcı eylem fikirleri bulmak, eylemleri duyurmak,politik süreçleri takip etmek, pankart hazırlamak ve eylemlere katılmak için bizlerle beraber çalışabilir, daha da fazla ses getirmemizi sağlayabilirsin.

3) Çevirmen Gönüllüsü
İki dilde iletişimiz çalışmalarımızın ana unsurudur. Burada gönüllüler çeviri yaparak bize destek veriyorlar. Sen de Almanca-Türkçe çeviri yaparak daha geniş kitlelere ulaşmamızı sağlayabilirsin, ör. basın bildirileri ve haberleri, bilgilendirme broşürlerimiz, simültane çeviriler.

4) Sanat Gönüllüsü

Çalışmalarımızda yaratıcılık da önem taşıyor. Çünkü sanatın insanları harekete geçirmekte büyük bir etkisi vardır. Ürettiğiniz bir sanat eseri, ör. bir hikaye, şarkı, şiir, resim veya öğretici oyunlar doğanın korunmasında büyük katkı olabilir.

5) Araştırma Gönüllüsü

Dünya üzerinde sürekli yeni çalışmalar ve araştırmaları gerçekleşiyor. Bu araştırmaların ve bulguların paylaşılması için bu yayınları hazırlayacak gönüllülere ihtiyacımız var. Örneğin doğanın insanla olan ilişkisini, doğayla uyumlu yaşayan toplumları ve kişileri araştırabilirsin. Gönüllü araştırmacıların hazırlayacağı yazılar kişilerin ismiyle yayınlanmaktadır.

6) Proje Geliştirme Gönüllüsü
Bizimle birlikte vizyonlarını gerçekleştirebilir, yeni projeler yaratabilirsin! Gel daha yaşanır bir dünya için geliştirdiğin güzel fikirlerini bizlerle paylaş ve bunu gerçekleştirmek için birlikte adımlar atalım. Ayrıca var olan projelere katılabilir, işlerin daha hızlı yapılmasını sağlayabilirsin.


7) Eğitim Gönüllüsü
Doğanın korunma konusunda çocuklardan yola çıkarak daha geniş bir katılım ve sahiplenme sağlayabilmek için eğitim programları hazırlayıp uyguluyoruz, ör. Doğa oyunları çantası,  Ekolojik Okur Yazarlık kursu. Eğitim ve öğretim alanlarında çalışan öğretmenler bizimle tecrübelerini ve ağlarını paylaşarak, farklı yaş gruplarına yönelik yayın ve oyunlar üreterek bu programların gelişmesine destek olabilirler.

8) Gönüllü Çevre Elçisi

Yeşil Çember’in daha da genişlemesi için yeni gönüllülerin katılması çok önemlidir, ör. yeni destekçiler kazanan, kaynak oluşturmada yardımcı olan ve Yeşil Çember’in çalışmalarını farklı kesimlere tanıtabilecek gönüllülere ihtiyaç vardır. Çevre Elçici olmak için 25 saatlik eğitimden geçmek gerekiyor. Şimdiye kadar Almanya çapında 100 civarında gönüllü bu eğitimlere katılıp sertifikalarını almışlardır. Bazı Çevre Elçilerimizin portrelerini ve ne yaptıklarını bu kitapta okuyabilirsiniz.

Dünyada görmek istediğin değişimin parçası ol (M. Ghandi)