HİKAYEMİZ

Herşey bir kış günü ilk adımla başlar …
Aralık 2006 Almanya’nın başkenti Berlin’de soğuk ve karlı bir kış akşamı:
İki avuç Türkiye kökenli gönüllü bir araya gelip, Alman çevre kuruluşu BUND e.V. çatısı altında (Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği / Friends of the Earth) Yeşil Çember Çevre Grubu’nu kurmaya karar verdik (o zamanlar Türkçe olarak ne broşür ne de başka bir imkan vardı!). İlerleyen aylarda Türkçe olarak önce Mahmut Bey Enerji Tasarruf ediyor broşürünü hazırlarız – gönüllülerden kimi yazıları yazar, kimi resimleri çizer ve kimi tasarımı üstlenir. Bu ilk broşürümüz tüm Almanya’da binlerce insanın eline geçer, bize bir sürü motive edici E-mailler gelir, bizi tebrik ederler, daha başka konular hakkında da Türkçe bilgiler istediklerini yazarlar. Ve o ilkin ardından başka yayınlarımız gelir (şimdiye kadar 50 binin üstünde broşür dağıtmışız!)

Bir adımdan binlerce adıma ulaşmak
Derken 2007’de Berlin Doğayı Koruma Vakfı’nın (Stiftung Naturschutz Berlin) verdiği destekle Berlin Kreuzberg’deki Aile Çay Bahçesinde 200’e yakın kişiyle 1. Çevre Günü’nü gerçekleştiririz – basının ilgisi inanılmaz büyük, herkes mutlu ve heyecanlı. Bundan sonra her yıl olsun bu etkinlik derler… (2013’de Berlin’de 7. Çevre Günü olacak, ve çevre günleri’ne her yıl yeni şehirler ekleniyor!) Ve 1. Çevre Günü’nün sonunda birkaç hanım gelip: “Bugün çok güzeldi, ama yetmedi, en kısa zamanda daha çok bilgi isteriz, bizi daha fazla bilgilendirmenizi istiyoruz…”  derler ve o an Aile Çay Bahçesinde ayda bir çevre sohbetleri başlatmaya karar veririz. Ve böylece çevre eğitimlerimizin temelini atmış oluruz (şimdiye kadar Almanya çapında yüzlerce bilgilendirme toplantısı gerçekleştirip, binlerce insana birebir ulaşmışız!). Çalışmalarımızı Berlin dışına yaymakta Alman Çevre Vakfı’nın (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) 2010-2012 senelerinde büyük maddi desteği olmuştur.

Çember’in bir köprüye dönüşmesi
Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Çember, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Ayrıca Alman Çevre Organizasyonları’nın kültürler arası açılımını sağlıyor; burada Alman kurumlarıyla Türkiyeli Toplum arasında önemli bir köprü fonksiyonu görüyoruz– bunun sevincini 2008 senesinde Berlin Uyum Senatörlüğünün tarafından verilen Berlin Lalesi Ödülü ile tatmış olduk.

SİZ de hikayemizde yer alabilirsiniz
Anlatacak daha birçok ilginç detayları var 7 yıllık hikayemizin, isterseniz sitemizde bunu siz kendiniz keşfedin, örneğin çevre günleri’nin hikayesi ya da Yeşil Çember’in gönüllüleri. Bizden bilmek istediğiniz birşey varsa hiç çekinmeden lütfen yazın. Bize her türlü öneri, eleştiri ve sorularınızı iletebilir, isterseniz SİZ de Yeşil Çember hareketinin bir parçası olabilirsiniz.

Doğayla dost bir yaşam pekala mümkün, gelin anlatalım!

Ümidimiz, Yeşil Çember’in bir ucundan tutmak niyetiyle,
çemberimizi karınca kararınca da olsa genişletmeniz.


Hayattaki seçimlerinizin doğadan yana olması dileğiyle,
her an daha yeşil bir Dünya için çarpsın yüreğiniz …